Je možná realizace kompletního čištění v bytovém domě ?

ANO. Pokud má systém v sobě zabudovaný vypouštěcí ventily ( většinou dole ve stoupačkách ), není problém s čištěním začít. A pokud systém v sobě nemá vypouštěcí ventily, proces napojení se sice poněkud zkomplikuje, ale hned to neznamená, že čištění nepůjde zrealizovat.

Průběh čištění krok za krokem

Ráno se před domem objevuje servisní vůz s tlakovou jednotkou a vybavením pro tryskové čištění. Technik z firmy specializované na údržbu topných systémů nás ochotně provádí celým procesem.

„Nejdřív je nutné topnou soustavu vypustit a odpojit od hlavního přívodu vody,“ vysvětluje technik při demontáži odvzdušňovacích ventilů. „Poté připojíme tlakový čisticí stroj přímo na vstupy systému.“

Tlaková jednotka REMS, kterou firma využívá, je schopná vytvořit silný proud vody s pulzací a příměsí speciálních chemických roztoků. Tento proud efektivně odstraňuje nánosy usazenin z vnitřních stěn potrubí.

Klíčová fáze – samotné čištění

Po spuštění tryskového zařízení je slyšet charakteristický zvuk pulzující vody proudící systémem. „Tryskové čištění kombinuje tlak a pulzace, což umožňuje dostat se i do problematických míst, kde se běžně tvoří usazeniny,“ říká technik.

Postupně se čistí jednotlivé větve systému, každý radiátor dostává „očistnou kúru“. Díky pulzní technologii se z trubek a těles uvolňují i letité nánosy kalů. Průhledná výstupní hadice ukazuje zakalenou hnědou vodu plnou nečistot.

Význam výměny ventilů

Součástí správné údržby je nejen samotné čištění, ale také kontrola a případná výměna všech ventilů. „Staré ventily často přestávají správně fungovat. Mohou být zaneseny nečistotami nebo se prostě opotřebují. To vede k nerovnoměrné cirkulaci vody v soustavě,“ vysvětluje technik.

Správně nastavené nové ventily umožňují optimální průtok vody a zajišťují rovnoměrné vytápění všech místností. Navíc moderní termostatické ventily mohou pomoci snižovat spotřebu energie díky přesnější regulaci teploty v jednotlivých místnostech.

Výsledky a přínosy

Po několika hodinách je soustava opět napuštěna čistou vodou, odvzdušněna a připravena k provozu. „S takhle vyčištěnou soustavou se dá očekávat nejen vyšší účinnost vytápění, ale i úspora energií,“ dodává technik.

Někteří obyvatelé domu potvrzují, že dříve měly některé radiátory studené zóny. „Teď topí rovnoměrně a mnohem rychleji,“ pochvaluje si paní Nováková z druhého patra.

Ekologická stránka věci

Tryskové čištění je šetrné nejen k topné soustavě, ale i k životnímu prostředí. Voda použitá při čištění je následně ekologicky zlikvidována a díky speciálnímu přístupu není nutné používat agresivní chemikálie ve velkém množství.


Moderní metody, jako je tryskové čištění, se ukazují jako efektivní řešení pro údržbu starších topných systémů. Panelový dům nyní čeká zima s teplem proudícím bez zbytečných ztrát – a obyvatelé se mohou těšit na nižší účty za energie.


Cenové náklady na čištění

Cena za čištění radiátorů v bytovém domě se pohybuje v rozmezí 1 000 Kč až 1 500 Kč s DPH za jeden kus. Cena se odvíjí především od rozsahu znečištění a složitosti přístupu k jednotlivým radiátorům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *